Rekursywny CHMOD plików i folderów

Ani to moje odkrycie, ani — przynajmniej dla niektórych — nic specjalnie odkrywczego w ogóle, ale mi jako webdeveloperowi i windowsowcowi (dziwne słowo…) nieraz już zaoszczędziło spoooooro czasu. Dlatego też postanowiłem wrzucić to, głównie dla samego siebie jako memo na przyszłość.

Czasem potrzeba szybko rekursywnie zmienić uprawnienia plików bądź katalogów tak, aby były zapisywalne dla wszystkich użytkowników. Można zrobić to młotkiem – przez FTP, plik po pliku, katalog po katalogu. I stracić w najlepszym razie wiele, wiele minut. Ale jeśli jest dostęp przez SSH, wystarczy wydać polecenie:

żeby wszystkie katalogi w obecnym folderze i podfolderach stały się zapisywalne dla każdego. Oraz:

żeby to samo stało się z plikami. Oba polecenia szczególnie przydają się przy przenosinach np. WordPressa z maszyny windowsowej na server linuxowy. Oczywiście należy z tym uważać (hakerzy i inni wandale) – dlatego może lepiej zamieniać na 755 i 644 — ale to już zależy od tego, jak mamy skonfigurowany serwer.

Zaczerpnięte z movabletripe.

Komentarze

 1. voogee

  Dzięki (jak zwykle!) za takie „tipsy” – pewnie nie jednej osobie się coś takiego przyda jak będzie „googlowała” w necie 8) Choć muszę przyznać, że nie do końca mi jakoś leży stwierdzenie „hakerzy i inni wandale”, bo jednak nie każdy „pijak to złodziej i cham!” 😉

  1. Kamil

   Heh – co ja mogę poradzić… jestem ofiarą mass mediów. Wszyscy hakerzy są źli, świńska grypa zabije nas wszystkich, a Polański jest ofiarą 😉

  1. Kamil

   Nie będę udawał, że jestem ekspertem w Uniksie/Linuksie, ale coś mi się zdaje, że polecenie, jakie podajesz, zmieni uprawnienia na 777 zarówno katalogom, jak i plikom — co chyba nie zawsze jest pożądane.

Dodaj komentarz