Thunderbird i kompaktowanie folderów

Jako że odbieram i wysyłam mnóstwo poczty, mój folder z korespondencją puchnie do niemałych rozmiarów. I to pomimo faktu ustawienia w Thunderbirdzie opcji automatycznego kasowania maili starszych niż pół roku.

Dziś z niekłamanym podziwem zauważyłem, że osiągnąłem osobisty rekord w postaci folderu poczty równego 3 755 megabajtów. Wprawdzie znam ludzi, którzy biją mnie w tej konkurencji wielokrotnie, ale to były osoby, kórych poziom obeznania z komputerem i Internetem określiłbym na gdzieś między Dziećmi Neostrady a bywalcami Naszej Klasy i Fotka.pl.

Tak czy siak – wydawało mi się, że dbam o trzymanie poczty w ryzach (poprzez wspomniane ograniczenie czasowe przechowywanych wiadomości). A tu niespodzianka…

Ale chwila googlania i okazało się, że oprócz kasowania z automatu starych wiadomości, można jeszcze kompaktować foldery. Wygląda na to, że istnieją na to trzy metody (z czego ja zastosowałem pierwszą i trzecią):

  1. Ustawienie w opcjach automatycznego kompaktownia: Kolejno w menu — Narzędzia > Opcje > Zaawansowane > Sieć i miejsce na dysku i tam zaznaczami „Automatycznie porządkuj foldery, gdy zaoszczędzi to więcej niż n KB”.
  2. W drzewie folderów po lewej zaznaczamy nasze konto, a potem w menu: Plik > Porządkuj foldery.
  3. Instalujemy rozszerzenie Xpunge, dodajemy do paska odpowiedni button i go klikamy. Voila!

Efekt? Z 3 755 MB zszedłem do 1 383 MB! Chyba więc warto :).

Komentarze

  1. Naprawiacz

    Pierwszego rozwiązania nie polecam. Pozbawiasz się możliwości odratowania przypadkowo usuniętych maili. 👿 Pozdrawiam

Dodaj komentarz