Firefox + Vista Glass

Glass w Firefoksie
Glass w Firefoksie

Vista jest już na rynku dość długo,a wciąż jakby mało jest programów, które w pełni korzystają z akcelerowanego interfejsu Glass. Chlubnymi wyjątkami była choćby beta Yahoo Messenger for Windows (choć jakoś teraz nie mogę jej znaleźć na Y! – dziwne) – czy nowa przeglądarka Google – Chrome.

Właśnie drugi z wspomnianych programów natchnął mnie do poszukania dodatków do Firefoxa, dzięki którym i w nim mógłbym widzieć choć trochę więcej z tego, co znajduje się pod jego oknem ;).

Okazuje się, że jest taki dodatek – choć eksperymentalny (co znaczy tyle, że że żeby go pobrać z addons.mozilla.org, trzeba tam założyć konto i się zalogować. Dodatkiem tym jest Glasser.

Z moich doświadczeń wynika, że instalacja jest bezproblemowa i nie destabilizuje potem w żaden sposób Firefoxa. Nie znaczy to jednak, że nie ma kilku haczyków:

  • dodatek nie działa z każdym themem (mogę potwierdzić, że na pewno działa z tematem domyślnym oraz z Kempeltonem).
  • wygląda na to, że „szyba” dodawana jest tylko do paska narzędzi pt. „Pasek narzędzi nawigacyjnych” (więc lipa jeśli chodzi o przezroczystość pod paskiem zakładek czy paskami dodawanymi przez inne addony – jak choćby Web Developer).

Po zainstalowaniu Glassera, dobrze jest uzupełnić go dwoma kolejnymi addonami:

  • Hide Menubar – pozwala ukryć pasek menu (pojawia się po naciśnięciu alt – podobnie jak np. w nowym Windows Media Playerze),
  • Stylish – dzięki temu dodatkowi łatwo można np. dostosowywać kolorystykę innych pasków narzędziowych – tak, żeby lepiej grały z Glasserem. Przykładowe style CSS można znaleźć tutaj.

Więcej informacji i porad dotyczących Glassera można znaleźć na forum mozillazine.org.

Dodaj komentarz