Identyfikacja muzyki z Tunatic

Pewnie nie ja jeden co jakiś czas trafiam w Necie na jakieś video w którym autor użył fajnej muzyczki. Nie ja jeden zapewne chcę się wówczas dowiedzieć co do to za kawałek. Zwykle jedyną nadzieją jest przeglądanie komentarzy pod filmikiem, ufając, że ktoś już o to zapytał, a ktoś inny odpowiedział. Okazuje się jednak, że jest pewien program, który jest w takich sytuacjach nieoceniony – Tunatic (dzięki Wykop!). I sprawa byłaby zamknięta, gdyby nie jeden szkopuł.Otóż nawet na oficjalnej stronie producenci przyznają, że w zasadzie program przeznaczony jest do współpracy z mikrofonem. Co znaczy, że żeby zidentyfikować muzę, którą aktualnie odtwarzasz na kompie, musisz ni mniej ni więcej, tylko przytknąć mikrofon (podłączony do kompa oczywiście) do głośników. No trochę głupie i toporne.

Innym wyjściem jest kabel z 2 minijackami na końcach – jeden koniec wpinasz do wyjścia głośnikowego, drugi do wejścia inline. Chyba jeszcze głupsze i nie mniej toporne.

Trzecią sugestią podaną na stronie producenta jest użycie wpieranego jakoby przez większość kart wejścia „Stereo Mixer”. Cóż, mi Tunatic nie zaoferował takiej opcji w ustawieniach — oto wszystko co miałem:

Opcje Tunatica
Opcje Tunatica

Hm, zatem dupa – myślę sobie. Dodać wypada, że jestem na Viście i mam wbudowaną w płytę kartę Realtek AC 97. Właściwie pogodziłem się z koniecznością podpięcia mikrofonu, kiedy zupełnie przypadkiem wpadłem na opcję pokazania ukrytych (bo wyłączonych) urządzeń wejściowych audio dla mojej karty!

Konfiguracja urządzeń nagrywających audio
Konfiguracja urządzeń nagrywających audio

Poniżej króciutki screencast pokazujący jak to właczyć i jak Tunatic radzi sobie z rozpoznawaniem muzyki:

Komentarze

 1. voogee

  Bardzo przydatny programik a z Twoim info jeszcze bardziej 🙂 Podoba mi się ten screencast – tak o wiele „czytelniej” jest niż to opisywać – dzięki! Zaraz sprawdzę sobie pewną muzyczkę, którą znalazłem dzisiaj na filmiku z vimeo i bardzo mi się spodobała :whistle:

 2. Pawłowski

  Bardzo fajny „poradnik” i na pewno przydatny tym, którzy korzystają z Win Vista lub 7, a wiesz może jak sprawa ma się do Win XP? 😯 próbowałem już na wszystkie sposoby zmieniać ustawienia dźwięku w panelu sterowania i we właściwościach karty i dalej nic

  1. Kamil

   Przykro mi, ale bardzo dawno nie miałem do czynienia z XP, więc nie umiem powiedzieć jak tam ma się sprawa z poprawnym skonfigurowaniem karty dla tego programu 🙁

  2. Gość

   Pod Win XP należy wejść w Regulację głośności (z prawego na głośniku), następnie w Opcjach > Właściwości > Nagrywanie znajduje się dokładnie to samo Stereo Mix. Potem trzeba je jeszcze zaznaczyć zamiast Mikrofonu w Regulacji nagrywania, najlepiej dając głośność na max.

 3. Pawłowski

  zainstalowałem Win 7, zrobiłem jak napisałeś i też nic… 😯 poddaję się.. nie mam pojęcia jak to skonfigurować.. 🙁

  1. Kamil

   🙁 Na Win 7 faktycznie tego nie próbowałem… tylko na Viście… ale nie sądzę, żeby było aż tak inaczej. Przypuszczam jednak, że kwestia konfiguracji karty dźwiękowej/jej rodzaju/sterowników. A tego wariacji jest niestety sporo.

 4. JOPAS23

  program nie dał rady wrzuciłem mu trzy znane piosenki i poległ , miałem fajny utworek w secie niestety nie znalazł, nie polecam

Dodaj komentarz