Windows 8 + USB 3.0 CF Card Reader

Z serii „Tak głupie, że aż działa”:

Od czasu kiedy zupgradeowałem OS do Windowsa 8, przestał mi działać slot na karty CF w moim wewnętrznym czytniku USB 3.0 (mam model Akasa AK-ICR-14). Pozostałe sloty i gniazdo USB działają w porządku — problem dotyczył tylko CF (oczywiście korzystałem tylko z takich kart, jakżeby inaczej).

Na początku myślałem, że może (znowu) wygiąłem jeden z pinów w gnieździe — ale szybki test latarką rozwiał nadzieje, że będzie to tak proste. Potem czekałem czy Intel wypuści kompatybilny z Win 8 driver USB 3.0 dla mojego chipsetu. Nic z tego.

Koniec końców postanowiłem raz jeszcze spróbować poszukać rozwiązania w Wielkim G, i okazało się, że dokładnie ten sam problem mają posiadacze jakieś czytnika SanDiska. I ta firma właśnie wypuściła upgrade firmware’u dla swojego modelu (do pobrania tutaj). Nie kierując się żadną sensowną myślą, ściągnąłem ichni firmware i postanowiłem zobaczyć co się stanie, kiedy uruchomię ich instalkę. Z doświadczenia wiem, że wszelkie upgrade’y firmware’ów są raczej idiotoodporne i nie pozwolą zrobić tego, co właśnie zamierzałem — czyli przeprowadzić instalacji takiego oprogramowania na niekompatybilnym sprzęcie.

Jakieś było moje zdziwienie, gdy instalator pokazał mi, że mam wersję firmware’u „0125” i że może mi ją uaktualnić na „0130”. Pomyślałem sobie „whatthehell” (tak jak było, czytnik i tak nie spełniał swojej funkcji) i kliknąłem „Install”.

Po kilku minutach mam znów w pełni działający slot CF na USB 3.0 w Win 8 :). Najwyraźniej większość / wszystkie takie czytniki i tak mają dokładnie te same bebechy. Jedynym minusem całej operacji jest fakt, że czytnik przestał mi cały czas świecić niebieską diodą (choć cholera… w sumie może to i plus 😉 ).

Komentarze

 1. Wojtek

  Historia trzymająca w napięciu 😉 Dobrze, że udało Ci się rozwiązać problem… Swoją drogą to pokazuje (jak zresztą wspomniałeś) , że często płaci się tylko za odpowiednie logo firmy – no a „skoro nie ma różnicy, to po co przepłacać?” 😉

   1. Zbyszek

    Miałem ten sam problem. Zainstalowałem sterownik od Akasa AK-ICR-13 – niemal identyczny model i działa. Producent chyba zapomniał o czternastce.

 2. Witek

  Jesteś Bogiem ;), dwa tygodnie walczyłem z tym czytnikiem (icr-14) pod Windows 10. Dzięki! 🙂

Dodaj komentarz