Windows 8.1 buforuje nazwy plików na płytach DVD?

Trafiłem wczoraj na coś, co sprawiło, że opadła mi szczęka. Nagrywałem 5 płyt DVD, na każdej z nich kolejną część archiwum RAR (podzielonego dokładnie na części o rozmiarze 4 096 000 bajtów – czyli 4GB). Nazwy plików, jak nietrudno się domyślić, różniły się jednym znakiem:

file.part1.rar
file.part2.rar
file.part3.rar
file.part4.rar
file.part5.rar

Oczywiście tylko ostatni plik różnił się nieco rozmiarem od pozostałych – był mniejszy, niż 4GB.

Pomimo, że ustawiłem weryfikację zapisu po każdej płycie, chciałem też zweryfikować wszystko ręcznie, kopiując pliki z powrotem na dysk i rozpakowując całość. Zacząłem od części ostatniej, potem part.4 — wszystko skopiowało się ładnie.

Schody zaczęły się, kiedy włożyłem płytę z part.3. Explorer wyświetlił mi, że jest tam… część 4! Zdębiałem. Ale jako że pora była późna, pomyślałem, że po prostu ja coś popieprzyłem i nagrałem ten plik 2x (zrobiło mi się ciepło, bo usunąłem już oryginalne pliki, zatem 5 płyt poszło by się walić). A teraz robi się jeszcze weselej — wkładam płytę nr 2. A tam plik… part.4. I to samo na płycie pierwszej. „Nieeeee” — pomyślałem — „aż takiego downa chyba nie mam, niezależnie od pory”.

Jak każdy szanujący się pecetowiec z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem, zastosowałem pierwsze przykazanie: „When in doubt, reboot”. Wkładam pierwszą płytę — a tam part.1. Wkładam drugą, a tam… part.1. 🙂 I tak dalej, aż do piątej, która jako jedyna zaraportowała poprawny plik.

Jakie mam wnioski? O ile coś nie jest konkretnie nie tak z moim Windowsem / sterownikami / napędem DVD — to Windows ma jakiś niezły bug i buforuje nazwy plików na płytach DVD (choć szlag wie, czy nie dotyczy to też innych napędów zewnętrznych) w przypadku, kiedy mają identyczny rozmiar (prawdopodobnie nie bez znaczenia są także nazwy różniące się tylko jednym znakiem). Być może w grę wchodzi także duży rozmiar (4GB) każdego z plików. Sam nie wiem, co o tym myśleć. Ciekawi mnie tylko, czy ktoś inny miał podobne wałki, bo w G nie mogę niczego znaleźć.

Dodaj komentarz