Windows 8.1 i problem z audio: „Nie podłączono głośników ani słuchawek”

Miałem ostatnio ciekawy przypadek podczas aktualizacji sterowników do wbudowanej karty dźwiękowej Realteka. Po restarcie komputera zniknęły dźwięki, a na standardowej ikonie audio w taskbarze pojawił się czerwony „x” — coś w stylu:

image1

Po najechaniu muszą na ikonę, dymek mówił, że „Nie podłączono głośników ani słuchawek”, co było ewidentną bzdurą. Jeszcze ciekawiej robiło się po wyświetleniu urządzeń do otwarzania / nagrywania audio. Okazało się, że zniknęły wszystkie kontrolki sterujące głośnością, jak również możliwość wyłączania urządzeń. „OK” — pomyślałem — „pewnie jakieś uszkodzone drivery”. Zainstalowałem inną wersję, tym razem ze strony producenta płyty głównej, bacząc oczywiście, aby pasowała wersja Windows. To samo. Odinstlowałem sterowniki kompletnie — pomyślałem, że może domyślne sterowniki Windows dadzą radę? To samo. Potem godzina prób z usuwaniem karty dźwiękowej z menadżera urządzeń, restarty, różne wariacje sterowników — kompletne zero rezultatu, cały czas to samo. W Internecie oczywiście tysiące porad, więszkość z nich wypróbowałem zanim tam w ogóle zajrzałem. Wciąż bez rezultatu. Mogłem wprawdzie cofnąć się do punktu przywracania albo przeinstalować Windows, ale chciałem to jednak jakoś rozwiązać.

Aż trafiłem, po iluśtam próbach różnego formułowania zapytania w Google, na stronę PC Gamera, na której wreszcie zanalazłem rozwiązanie, którego nigdy bym nie podejrzewał. Co się okazuje — problemem były uprawnienia do zmian pewnych kluczy w rejestrze. A konkretniej — chodzi o wszystkie te dziwaczne podfoldery znajdujące się w:

HkeyLocalMachine > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > MMDevices > Audio > Render

2015-02-11_08-30-56Wyświetlając uprawnienia użytkownika do któregokolwiek z tych folderów, powinniśmy tam widzieć m.in. „użytkowników” AudioEndpointBuilder i AudioSrv. Jeśli ich nie ma — coś poszło nie tak.

Można wprawdzie dodawać po kolei do każdej pozycji wspomnianych użytkowników, ale szybciej (i mniej bezpiecznie…) będzie dodać ich obu do grupy „Administratorzy”, która to grupa wciąż posiada prawa modyfikacji wspomnianych pozycji. Można to zrobić z konsoli z prawami admina (w Win 8.1 nacisnąć WIN+X i wybrać odpowiednią pozycję) poleceniami:

W angielskiej wersji systemu trzeba użyć „Administrators” zamiast „Administratorzy”.

Restart i powinno działać 🙂

Komentarze

  1. Pepe Wu

   Zadziałało. Po dwóch dniach instalowania i odinstalowywania sterów, po zamontowaniu w rozpaczy starego soundblastera, poszło. A swoją drogą syfu narobił driver booster iobita. Dzięki wielkie, znajomość języków popłaca!
   (W7 X64)

 1. Piotr

  Super sposób, męczyłem się tak jak opisałeś parę godzin z przeinstalowywaniem sterowników itp itp a tu parę sekund i zrobione 🙂 Dzięki. Pozdrawiam 🙂

 2. damian

  Witam,powiedz mi proszę w jakie ustawienia wejść żeby to przestawić? Bo prubuję,prubuję i nie mogę tego znależć
  Windows 7 64
  z góry dziękuję

 3. Patryk

  Robie wszystko jak zostało opisane mam win 7 x64 ale problem dalej występuje. :/ masz może jakieś inne rady? zostawiam e-mail.

 4. adam

  Witaj, przeszukując rejestry znalazłem podfolder „Audio”, ale zawiera jedynie pozycje „RemoteRender” i „RemoteCapture”. Windows 8.1 jest świeżo postawiony. Masz jakiś pomysł?

 5. Agata

  Wszystko znalazłam, ale nie rozumiem co mam do czego dodać?
  jak zaznaczyłam pełny dostęp w tych małych okienkach to odrzuciło mi tę akcję.
  Proszę o pomoc.

 6. Mateusz

  Możecie o tym zrobić poradnik albo coś bo pogubiłem się na samym początku HkeyLocalMachine > Software > Microsoft > Windows > CurrentVersion > MMDevices > Audio > Render

  1. Mateusz

   Już jestem na Wyświetlając uprawnienia użytkownika do któregokolwiek z tych folderów, powinniśmy tam widzieć m.in. „użytkowników” AudioEndpointBuilder i AudioSrv. Jeśli ich nie ma — coś poszło nie tak.

   Można wprawdzie dodawać po kolei do każdej pozycji wspomnianych użytkowników, ale szybciej (i mniej bezpiecznie…) będzie dodać ich obu do grupy „Administratorzy”, która to grupa wciąż posiada prawa modyfikacji wspomnianych pozycji. Można to zrobić z konsoli z prawami admina (w Win 8.1 nacisnąć WIN+X i wybrać odpowiednią pozycję) poleceniami:

   i nie wiem co dalej

 7. Mateusz

  Zrobiłem wszystko tak jak pokazano => brak rezultatów po restarcie

  Wyjąłem baterię z laptopa w czasie jego pracy => działa 😉

 8. Michał

  u mnie jest taki problem że nawet nie moge rozwinąć folderu Render.
  Po kliknięciu prawym klawiszem rozwija mi się menu ale opcja „Rozwiń” jest wyszarzała.
  Jak chce zmienić co kolwiek w tych uprawnieniach wyskakuje mi błąd odmowa dostępu do render.

Dodaj komentarz